Spotkania z sobowtórem #2 – Guy de Maupassant

Francuski pisarz Guy de Maupassant w ostatnich latach życia utrzymywał, że regularnie nawiedza go jego doppelganger. Maupassant zwierzył się z tych przedziwnych doświadczeń znajomemu, Paulowi Bourgetowi.

Zdarzało się, że gdy wchodził do pokoju, sobowtór już na niego czekał, siedząc w ulubionym fotelu pisarza. Pewnego razu, kiedy Maupassant pracował przy biurku, usłyszał skrzypniecie otwieranych drzwi. Sobowtór wszedł do pokoju, zasiadł naprzeciw pisarza i zaczął dyktować tekst, który Maupassant zanotował. W taki sposób miało powstać opowiadanie Horla – historia człowieka nawiedzanego przez tajemniczą niematerialną  istotę, która wysysa z niego energię i chce przejąć kontrolę nad jago ciałem…

Maupassant uchodził za racjonalistę, człowieka twardo stąpającego po ziemi. Usiłował  przekonać sam siebie, że sobowtór jest tylko wytworem wyobraźni, niegroźną halucynacją. Pogłębiająca się choroba psychiczna doprowadziła Maupassanta do dwóch nieudanych prób samobójczych. Pisarz zmarł w 1893 roku w zakładzie dla obłąkanych.

Maupassantów było dwóch, a tego drugiego mało kto zna (…) Drugi w końcu pochłonął pierwszego. Tak wyglądało szaleństwo Maupassanta (…) Leżąc na łóżku, odwrócony od ściany, Maupassant spędzał całe godziny słuchając tego, co ze środka muru mówił do niego Ten Drugi – pisał Alberto Savinio w dziele Wyjście z labiryntu. Szkice rozproszone z lat 1943-1952.

Horla-Apparition

 Williama Juliana-Damazy – rycina do opowiadania Horla Guya de Maupassanta.

Reklamy

3 myśli na temat “Spotkania z sobowtórem #2 – Guy de Maupassant

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s