Cytat #23 – Przecież znam siebie… (Roland Topor „Kim jest Roland Topor?”)

Kim jest Roland Topor?
Odpowiedź na to pytanie jest prawie niemożliwa. Zdania są podzielone, krąży wiele sprzecznych pogłosek.

Topora porównać można do Janusa. Urodził się w styczniu i zdaje się mieć dwa oblicza. Gratulują mu odwagi (odmawia latania samolotem), ale znajomi dobrze wiedzą, że jest tchórzem. Odznacza się wyjątkowym egoizmem, który równoważy bezgraniczna wspaniałomyślność (wciąż wszystkim powtarza, że mają rację). Jaki więc naprawdę jest Topor i ilu jest Toporów?

Myślę, że mógłbym wyjaśnić tę tajemnicę. 
Znam Topora od trzydziestu dwóch lat. Chodziłem z nim do szkoły, podczas wojny w Sabaudii paśliśmy razem krowy. Krótko mówiąc, sypiałem z jego żoną. Nikt nie zna go dogłębniej.

…Zdarzyło się to ostatniej nocy. Spałem spokojnie w moim mieszkaniu na rue du Faubourg Saint-Honoré w dziesiątej dzielnicy, gdy nagle – ni stąd, ni zowąd – się zbudziłem. Leżałem w łóżku z otwartymi oczami, przejęty dziwnym strachem.

W przyćmionym świetle na tle otwartego okna pojawił się cień. Szybko zmienił się w osobnika, który bezgłośnie przesadził parapet. Ostrożnie podszedł do mojego biurka, gdzie zostawiłem świeżo ukończony rysunek. Rysunek, z którego byłem całkiem zadowolony.

W świetle księżyca widziałem, jak ołówek mego gościa tańczy szybko po kartce notesu. Zatrzymywał się tylko, by zmierzyć wzrokiem mój rysunek, po czym znowu wprawiał ołówek w ruch.

Kopiował! Kradł mi rysunek! Dokonawszy swego szatańskiego dzieła, ruszył z wolna w stronę okna, wysunął się przez nie…

Na twarz padła mu smuga światła… Nie mogłem powstrzymać okrzyku zdumienia: był to… Roland Topor! Mój przyjaciel! Mój brat! Mój sobowtór!

Krzyk musiał go spłoszyć. Stracił równowagę i runął z pięciu pięter. Rozbił się na chodniku. Został tylko jeden Topor i cokolwiek by ludzie mówili, myślę, że to ja.

obowtór
Roland Topor | Malarz i jego sobowtór | 1974

Roland Topor, Kim jest Roland Topor?, przeł. Agnieszka Taborska, cyt. za: Abecadło Topora, Wydawnictwo W.A.B., Warszawa 2005.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s